#2 Pohoř-Kacanovy

Nahoru a dolů, kolem osvíceného kostela Všeň

8.400

m délka

170

m prevýšení

2/5

náročnost

10-40-40-10

pěšina-cesta-asfalt-silnice

Popis úseku #2 Pohoř-Kacanovy

Výškový profil
Začínáš po zelené pěšině z kopce dolů, kde u sochy sv. Jana Nepomuckého odbočíš doleva po větší cestě a pokračuješ v klesání lesem až k rybníku Vústra. Tady pokračuješ po žluté značce po široké zvlněné cestě až ke kostelu na Všeni. Tento kostel zná každý, kdo někdy jel po D10, zvlášť za tmy díky nádhernému umístění svítí do dálky. Pod kostelem [2,5] se dáš na silnici doprava a ihned zase doleva mezi baráky na rovinatou část tvé etapy. Z asfaltu seběhneš mezi pole na štěrkovou rovnou cestu. Po 600m přijdeš na křižovatku, kde se dáš doleva a u budovy místního letiště zase doleva. Podél travnaté přistávací dráhy jdeš po asfaltu na silnici [4,3], a dáš se doleva zpátky na Všeň. Nasvícený kostel máš stále před sebou. Když přiběhneš do vesnice, dáš se na křižovatce doleva a na horizontu silnice odbočíš prudce doprava [5,2] na širokou cestu, a po ní poměrně prudce vzhůru ( je to zelená cyklotrasa). Tady musíš na 700 metrech nastoupat 70m, ale pak si užiješ příjemnou hřebenovou cestu , po které doběhneš až na Pohoř, ze které si vybíhal. Na začátku vesnice se dáš ale doprava po silnici dolů, a čeká tě zásadní klesání po zelené turistické, ber to přímo po zkratkách napříč serpentinami silnice. Dole si hlídej zelenou, odbočuje doleva do louky. Po ní přijdeš na křižovatku silniček , a ty se držíš zelené a jdeš vlastně naproti na silničku, která začne brzy stoupat. Pozor, zelenou nahradí modrá, ale ty už se prostě držíš silničky až na předávku v Kacanovech u koupaliště.

Vústra

Rybníček a slatinová louka ukrytá v lesích nedaleko obce Podhájí. Název pravděpodobně tato lokalika získala podle hojně se vyskytující ostřice.

Všeň

Obec při vstupu do Českého ráje. Dominantní gotická stavba farního kostela svatých apoštolů Filipa a Jakuba, jejichž svátek je oslavován tradiční poutí v 1. květnovou neděli, je jakýmsi svorníkem m...

Vyskeř

Čedičový vrch (358 m.n.m.) nad obcí se stejným jménem. K raně barokní kapli na vrcholu vede křížová cesta. Poutní místo s dalekým rozhledem.

Další informace

Pozor, budeš se pohybovat po silnicích, sice s malým provozem, ale silnicích

Nenech se zmást na Všeni pod kostelem, kde se tvoje trasa po rovinaté smyčce opět téměř potká

Jinak poměrně snadná etapa, kde se několikrát vystřídá povrch i sklon, vše ve vzácné rovnováze


GPX soubor ke stažení

Jestli najdeš v životě cestu bez překážek, určitě nikam nevede.

Arthur C. Clarke

/data/stage/gpx/000002.xml