Noční obloha na dvěstěpadesátce

Co si pro běžce 250tky připravila noční obloha? Pojďme se podívat, na co se můžeme těšit během nočních etap.

Západ Slunce v Českém ráji je něco na co se nezapomíná. My si ho budeme moc vychutnat krátce před 20. hodinou. Jakmile obloha lehce potemní, objeví se první hvězdy. Arcturus ze souhvězdí Pastýře (hledejte ji vysoko nad jihem), Vega v souhvězdí Lyry (ta bude přímo nad vámi) a hvězda Capela nad SZ obzorem. Po většinu noci to budou nejjasnější objekty na obloze.

Ten kdo se těšil na Trosky osvětlené Měsícem, bude zklamán. Měsíc je krátce před novem (30. 5.), a proto se na obloze jen mihne těsně před východem Slunce. Bázlivější běžci, ale zas můžou zůstat v klidu … od úplňku uplynulo víc jak 10 dnů. Takže ty červené oči a stíny co vás neustále pozorují a honí … no raději nedomýšlet …

Obloha v 22:00 večer

Ztratili jste se? Gpska nefunguje, mapy nenavigují a vy víte jen, že to máte pálit na sever? Nevadí támhle ty jasné hvězdy, to je přeci Velký vůz! Pokud prodloužíte jeho oj, narazíte na tu zdánlivě nejjasnější hvězdu (Arcturus), a když 5x protáhnu vzdálenost mezi předními koly, jsem na Polárce. Tím směrem je přeci sever … jsem zachráněn a můžu makat dál. Kdybych pohledem pokračoval přes Polárku dál, dostanu se na další výrazné souhvězdí Casiopea (to je to dvojité V na obloze).

Teď když vím, kde jsou světové strany, si mohu na chvilku oddechnout a zahledět se na nebe plné hvězd a hledat nějaká souhvězdí … tak se zkuste zahledět a nějaké objevit. Přímo nad vámi v mléčné dráze (to je ten světlý pruh co se táhne od SZ na JV) letí kolem hvězdy Vegy nádherná Labuť, mezi Malým a Velkým vozem se táhne Drak a tam pod Velkým vozem sedí hrdý Lev … Jestli ale nechcete ztrácet čas hledáním, můžeme si je pak ukázat v cíli na afterpárty ….

Po půl třetí vám s orientací pomůže i sám Saturn, který se jako jasná hvězdička objeví nad východním obzorem …. O hodinu později se k němu přidá ještě jeho větší bratr Jupiter v těsné blízkosti s malým načervenalým Marsem, ale to už jsme krátce před východem Slunce a tak jeho svit pravděpodobně zanikne v ranních červáncích, ve kterých se na krátkou dobu ještě ukáže Jitřenka - planeta Venuše

Obloha v 4:30 ráno

Speciálně pro účastníky dvěstěpadesátky připravil Standa Poddaný, kapitán teamu ForViktorie. Děkujeme!