#14 Libuň - Můstky

Pro milovníky stoupání

8.500

m délka

315

m prevýšení

5/5

náročnost

10-50-30-10

pěšina-cesta-asfalt-silnice

Popis úseku #14 Libuň - Můstky

Už od startu v Libuni vidíš, kam se musíš asi tak dostat - na kopce před sebou. Začneš po žluté vesnicí až k hlavní silnici. Tady opravdu pozor, je to hlavní R35 s velkým provozem. Jakmile jsi za hlavní silnicí, jdeš dál po žluté, a za stálého stoupání vybíháš z vesnice. Po doběhnutí do osady Svatý Petr se změní asfalt na lesní cestu, a stále stoupá až na [3,0]. Tady opustíš žlutou, a dáváš se doleva po velké cestě, která je přeci jenom milosrdnější. Na [4,8] přijdeš na silnici, po které odbočíš doprava, do kopce na Dráčov. To už jsi na modré, které se držíš i v Dráčově a proto odbočíš doprava na menší asfaltku do prudšího kopce. Stále se držíš modré, která se změní na polní cestu. Nejdeš až na horizont, ale odbočíš u velkého stromu doleva a při traverzu se můžeš kochat výhledy, které jsi měl za zády. Asi po kilometru jdeš doprava na červenou a následně doleva po zelené podél potoka do cíle - areál skokanských můstků, kde pod tím největším na tebe čeká předávka.

co říkají závodníci

Před čtvrtou ráno stoupat na Morcinov. Dřina, ale příjemně chladno a jasno. Až tam bude v květnu svítat, tak to bude pecka.
Dana
Neustávající stoupání, kdy člověk musí nasadit tempo a držet se ho zuby nehty. Stále pěkně tempovat a mít to vědomí, že každý kopec jednou končí. dupat dupat a dupat, pak si užít výhledy na Krkonoše i Jizerky a následný seběh do cíle. Pořádné protažení plic!
Karel
Kopec je to dlouhej, musíš se kousnout! A potom cestou dolů se nezabít.
Mirek
Popis úseku jasně říká, že to je jeden ze tří nejtěžších úseků na trati, takže na to jsi připravenej. Víš, že budeš prakticky osm a půl kilometru stoupat. Po necelém kilometru končí oddychová část úseku a asfaltka začíná stoupat. Drbeš si to nahoru a říkáš si, jak ti to parádně jde, a že to bude pohoda. Kopec je prudší a prudší, a nakonec už to je pořádnej fujtajbl...Pěkně výživnej úsek.
Morris
Foto z úseku

Zajímavosti v okolí, naše doporučení

Jičín

Město pohádek Václava Čtvrtka o loupežníkovi Rumcajsovi a jeho rodině, ale také důstojná rezidence Albrechta z Valdštejna, který tady chtěl vybudovat hlavní město svého panství – to je Jičín, jedna z bran do Českého r...

Obrácené zvony v Rovensku

Z venku nenápadná dřevěná zvonice v Rovensku pod Troskami skrývá unikátní světovou zvláštnost - zvony obrácené srdci vzůru.Původní dřevěná zvonice, která byla na tomto místě postavena, vyhořela za bojů třicetileté vál...

Morcinov

Naleziště achátů ve svazích mezi vesničkou Morcínov a Libuní. Zdejší acháty mohou být jak modrobílé, tak i různobarevné s krystaly záhnědy nebo ametystu uvnitř.

Energetický gel

Na tuhle etapu rozhodně potřebujete něco extra! Konec stoupání v nedohlednu... potřebujete prostě "rychlý cukry". CHIMPANZEE ENERGY GEL je pohotový zdroj energie, který je vyroben z BIO rýžového a BIO agávového siru...
/data/stage/gpx/000014.xml